İSKİ Büyükçekmece Atık Su Arıtma Tesisi ve Tünel

İstanbul’da yaşanan çevre kirliliklerinin ve denizlerdeki atık suların temizliğini sağlamak amacıyla İBB - İSKİ tarafından ileri biyolojik arıtma tesisleri planlanmıştır. Firmamız ise arıtma tesislerinin bağlantıları olan tünellerini inşa etmiştir.

Büyükçekmece’deki toplamda 7091m’lik projenin 2496m’lik kısmı Ø 1600’lük CTP boru ile açık kazı yapılarak geri kalan 4595m’lik kısım ise 2800cm’lik TBM çalışması ile inşa edilecektir. Şuan açık kazıda 1500m’lik, TBM ile çalışılan kısımda da 3000m’lik tünelin inşası tamamlanmıştır. Ayrıca projede 7 adet şaft bulunmaktadır. Bu şaftların 5’inin inşası tamamlanmıştır. Tünel çalışmaları hala devam etmektedir. 

Yapmış olduğumuz ileri biyolojik arıtma tesisi ve bağlantı tünelleri sayesinde denizlerimiz daha temiz daha kullanılabilir seviyeye ulaşmıştır. Aynı zamanda Büyükçekmece gölündeki atık suyun meydana getirdiği kötü kokuyu giderip gölün de temizlenmesini sağlamıştır.

Yapmış olduğumuz tünelde TBM (Tünel Boring Machine) makinası kullanılmıştır. Son zamanlarda oldukça popülerlik kazanan TBM tekniği, 56.40 metre uzunluğunda olup, 3.800 m çapında ve yaklaşık 245 ton ağırlığındadır.

Farklı farlı bölmelerden oluşan TBM, 8 tır ile ancak sahaya getiriliyor ve yaklaşık 300 ton’luk vinçler ile çalışma bölgesine indiriliyor. Kaynağını elektrik enerjisinden alan TBM 1.2m’lik kazılar yaparak ilerlemesini gerçekleştiriyor. Tünellerin yapımı esnasında aynı zamanda kuyruk tünelleri, şaft imalatları, gerekli noktalarda zemin iyileştirmeleri de yapılmaktadır.

KÖYCEĞİZ ORTACA YOLU KÖYCEĞİZ ORTACA YOLU KÖYCEĞİZ ORTACA YOLU