BAŞAKŞEHİR SULAR VADİSİ

İstanbul İkitelli Başakşehir 4. ve 5. Etaplar arasında bulunan ve yaklaşık 500.000 m² alanda planlanmış olan Sular Vadisi Projesi; sosyal tesisler, sert zeminler, yaya yürüyüş yolları, bisiklet yolu, koşu pisti, orman içi yürüyüş yolları, peyzaj mimari elemanları, bitkisel peyzaj ve rekreasyon işleri, dereler, süs havuzları, turistik çeşmeler, çocuk oyun alanları, açık hava amfi tiyatro ve otopark inşasını içermektedir.

Mimari yapılarda projeler radye temel üzerinde betonarme kolonlarla desteklenmiş olup çatı sistemi çelik konstrüksiyon olarak çözümlenmiştir. Çatı kaplamaları olarak uzay restoran, tag restoran, havuzlu restoran ve tropik serada çelik çatı üzeri cam ışıklı; mini café ve büfede ahşap görünümlü alüminyum kompozit levha; kır kahvesinde kiremit; revan köşk ve turistik çeşmede kurşun çatı kaplama; cephe kaplamalarında ise alüminyum kompozit levha, traverten, granit, ahşap, limra taşı ve andezit kullanılmıştır. Bina çevrelerinde havuzlar oluşturularak binalara suni ada görüntüsü verilmiştir. Bina arazisi; ara yollar, sert zemin üstü granit, traverten ve küp taşı ile kaplanmış, kısmi bölgelerde yüzey sertleştiricili süpürgeli sap imalatı yapılmıştır. Vadi içi yeşil alan sulamalarında otomatik sulama sistemi kullanılmıştır.

Proje genelinde doğal taş (andezit, granit, kayrak vb.) kaplama kullanılmıştır. Her geçit peyzaja dair her türlü bitki doğal bere sistemleri, büyük çaplı süs havuzları ve bütün bunları yaşatan altyapı, denge havuzları, enerji odaları ve mekanik aksanları ile proje en iyi seviyede uygulanmıştır. Projenin genelinde 200.000 m² çim alana sahip olup, kurak geçen mevsimlerde dahi çimlerin kurumaması sağlanmıştır.

KÖYCEĞİZ ORTACA YOLU KÖYCEĞİZ ORTACA YOLU KÖYCEĞİZ ORTACA YOLU KÖYCEĞİZ ORTACA YOLU KÖYCEĞİZ ORTACA YOLU KÖYCEĞİZ ORTACA YOLU KÖYCEĞİZ ORTACA YOLU KÖYCEĞİZ ORTACA YOLU